Saturday, 12 November 2011

Honours

Men's honours

Club CupPairsTriplesChampion of Champions
HandicapVeteransTwo woodManfield Cup

Women's honours

SinglesPairsTriplesHandicap

ABINGTON, despite being the most powerful club in Northamptonshire in the 1950s, has never produced a full international. Between 1946 and 1959 Albert Knight had four England trials without breaking into the national side.

The full list of triallists is:
  • Albert Knight - 1946, 1947, 1958, 1959
  • Freddie Lee - 1950, 1951
  • Ron Gargate - 1960, 1961 (pictured with the Midland Counties champion trophy that he won in 1971)
  • Robbie King - 1971

* WINNERS of all the club competitions are recorded above in the various categories. Below are lists of Abington bowlers who have achieved success at county level in respective competitions:

Singles:
1937 winner – AF Knight
1939 winner – WT Lawton
1949 winner – FJ Lee
1950 winner – FJ Lee
1952 winner – AH Bull
1953 runner-up – P Harrison
1954 winner – R Gargate
1956 winner – R Gargate
1967 winner – RST King
1971 winner – R Gargate
1975 winner – SA Simons
1984 runner-up – SA Simons

Pairs:
1937 winners – WT Lawton & AF Knight
1949 winners – CJ Knight & AF Knight
1953 winners – CJKnight & AF Knight
1957 winners – WJ Stone & AF Knight
1958 winners – WJ Stone & AF Knight
1961 winners – RST King & R Gargate
1987 runners-up – JL Brown & MD Cooper
2005 runners-up – A O’Leary & T Brown

Triples:
1947 winners – RG Neale, WJ Stone & EW Ayris
1953 winners – EV Purser, AF Knight & CJ Knight
1953 runners-up – RG Neale, WJ Stone & EW Ayris
1955 winners – HE Smith, G Bannister & E Havelock
1956 winners – WJ Stone, AF Knight, R Gargate
1958 winners – WJ Stone, AF Knight & R Gargate
1966 winners – WJ Stone, AF Knight & R Gargate
1993 winners – D Harris, P Cook & R Brown
1995 runners-up – A O’Leary, T Brown & DN Vernon
1996 runners-up – DR Fage, A Coleman & JL Brown

WHEN WILL WE SEE THIS AGAIN? The last Abington bowlers to go to Worthing as county champions - Peter Cook, Robin Brown & Don Harris (1993 triples)

READY FOR ACTION: 1996 county triples runners-up Dave Fage, Alan Coleman and Jonathan Brown at Worthing
Fours:
1951 winners – A James, E Higginson, C Jewell & P Harrison
1953 winners – A James, EJ Wiggs, B Craxton & P Harrison
1955 winners – A James, WR Knight, B Craxton & P Harrison
1957 winners – WJ Stone, FV Purser, MC Havelock & AF Knight
1959 winners – WJ Stone, FV Purser, RST King & AF Knight
1975 winners – T Litchfield, P Cook, R Johnson & V Cooper
2002 runners-up – A O’Leary, G Smith, T Brown & J Freeman
2007 runners-up – S Cadd, P McAlwane, DR Fage & JL Brown

Mason Cup:
1966 winner – RST King
2001 runner-up – JL Brown

Junior Singles (U25s):
2008 runner-up – A Hawkings

Secretaries Cup:
1971 winner – R Gargate
1988 winner – V Cooper
1989 winner – P Cook

Executive Triples:
2007 winners – S Cadd, D Smith & JL Brown
2009 winners – D Smith, DR Fage & JL Brown
2010 winners – D Smith, DR Fage & JL Brown

Les Autres Wheelchair Games gold medallist:
1989 - LP Nichol



The 1994 Chronicle & Echo Cup winners:
Back row (left to right): Terry Brown, Tony O’Leary, Peter Kneeshaw, Tony Stanley, Andy Freeman, Dave Vernon, Jonathan Brown
Front row (left to right): Keith Houghton, Vic Brown, Bob Hughes (President), John Freeman (captain), Brian Bee, Jamie Mutton, Dave Fage



The highly successful squad of 2001 that won the Triples league and cup double and the Chronicle & Echo Cup:
Back row (left to right): Tony Faulkner, Bill Shelton, Alan Coleman, Scott Osborne, Bill Roberts, Jack Barker, Mick Taylor, Derek Masia, Brian Barron
Front row (left to right): Harvey Fruish, Tony O'Leary, Terry Brown, Dave Fage, Norman Vaughan (President), Jonathan Brown, John Freeman, Reg Jones, Mick Hall, Don Smith
Absent: Eric Knapman, Peter Kneeshaw


The 2001 Chronicle & Echo Cup winners:
Back row (left to right): Terry Brown, Tony O’Leary, Peter Kneeshaw, Alan Coleman, Reg Jones, Bill Roberts, Don Smith
Front row (left to right): John Freeman, Mick Taylor, Jonathan Brown, Dave Fage, Harvey Fruish


Below is the list of Abington bowlers who have represented Northamptonshire. The first figure is Middleton Cup appearances, the second Midland Counties followed by the total. (The *  represents current squad members. Unfortunately the figures in some cases are not 100% accurate because of missing records.)

  1. Brown J.L. (Jonathan) - 56-78-134 *
  2. Freeman J. (John) - 47-73-120 *
  3. Gargate R. (Ron) - 72-41-113
  4. King R.S.T. (Robbie) - 45-60-105
  5. Cooper M.D. (Mick) - 35-56-91
  6. Knight A.F. (Albert) - 74-15-89
  7. Smyth W. (Bill) - 34-40-74
  8. Bull A.H. (Arthur) - 68-0-68
  = Stone W.J. (Jack) - 41-27-68
10. O'Leary A.J. (Tony) - 14-37-51 *
11. Billingham R.A. (Roy) - 15-27-42
12. Harrison P. - 31-3-34
13. Fage D. (Dave) - 5-26-31
14. Simons S.A. (Tony) - 10-16-26
15. Smith W.C. (Warren) - 25-0-25
16. Watts S.G. (Stan) - 9-11-20
17. Ward A.J. (Alan) - 4-12-16
18. Brown T. (Terry) - 0-13-13
19. Lee F.J. (Freddie) - 10-0-10
= Harries B.D. - 9-1-10
21. Brown J.C. - 4-2-6
22. Knight F.T. - 5-0-5
= Tull A.H. - 2-3-5
= Coleman A. (Alan) - 0-5-5
= Norman P. (Pete) - 0-5-5
= Smith G. (Geoff) - 0-5-5
= Vernon D.N. (Dave) - 0-5-5
28. Knight C.J. - 1-3-4
= Brown R.H. (Robin) - 0-4-4
= Cooper V.F. (Vic) - 0-4-4
= Kirkwood A.J. (Alwin) - 0-4-4 *
32. Lawton W.T. - 3-0-3
= Cooper G.W.J. (Joe) - 0-3-3
= Routhorn J. - 0-3-3
35. Ruffhead J.W. - 2-0-2
= James A. - 1-1-2
= Craxton B. - 0-2-2
= Harris E.B. (Ernest) - 0-2-2
39. Cadd S. (Stuart) - 0-1-1
= Campbell Q. (Quinton) - 0-1-1
= Jennings W. (Bill) - 0-1-1
= Jones R.V. (Reg) - 0-1-1
= MacAlwane P (Pat) - 0-1-1
= Smith S. (Steve) - 0-1-1
= Wiggs F.J. - 0-1-1

Below is the list of Middleton Cup appearances only:

1. Knight A.F. (Albert) - 74
2. Gargate R. (Ron) - 72
3. Bull A.H. (Arthur) - 68*
4. Brown J.L. (Jonathan) - 56
5. Freeman J. (John) - 47
6. King R.S.T. (Robbie) - 45
7. Stone W.J. (Jack) - 41
8. Cooper M.D. (Mick) - 35
9. Smyth W. (Bill) - 34
10. Harrison P. - 31
11. Smith W.C. (Warren) - 25
12. Billingham R.A. (Roy) - 15
13. O'Leary A.J. (Tony) - 14
14. Lee F.J. (Freddie) - 10
= Simons S.A. (Tony) - 10
16. Harries B.D. - 9
= Watts S.G. (Stan) - 9
18. Fage D. (Dave) - 5
= Knight F.T. - 5
20. Brown J.C. - 4
= Ward A.J. (Alan) - 4
22. Lawton W.T. - 3
23. Ruffhead J.W. - 2
= Tull A.H. - 2
25. James A. - 1
= Knight C.J. - 1

* Gained most, if not all, of his appearances while a member of Wellingborough BC.